Urząd Gminy w Bochni;  ul. Kazimierza Wielkiego 26;  32-700;  tel. 14 612 33 33,  14 612 29 14;   fax 14 611 99 22  . : www.bochnia-gmina.pl : .

Strona główna

Aktualności

Jak niesie gminna wieść...

Ogłoszenia

Gmina

Położenie geograficzne

Historia

Sołectwa

Turystyka i rekreacja

Osiągnięcia gminy

Urząd gminy

Informacje

Kierownictwo Urzędu

Rada Gminy

Organizacja Urzędu
Nabór na stanowiska urzędnicze

Jednostki organizacyjne

Gminny Zespół Obsługi Szkół  i Przedszkoli

Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji 

Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej 

Kryta Pływalnia 
w Proszówkach

Szkoły
Przedszkola
Wydziały
Oferta gospodarcza
Przetargi
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego sołectw Gminy Bochnia
Wzory druków Kontakt
 

Gierczyce

  Sołectwo
Gierczyce
Sołtys Telefon kontaktowy
  Skowronek Józef 14 610 14 22

Instytucje

  • Świetlica Wiejska

 Gierczyce – wieś położna przy trasie Bochnia – Myślenice. Zobaczyć tu można jedną z najstarszych w okolicach Bochni figur św. Jana Nepomucena, przy drodze Gierczyce- Zawada, ufundowaną w 1749 roku. Usytuowana jest, kilkadziesiąt metrów od dawnego dworu, zbudowanego w pierwszej połowie XIX wieku, adaptowanego w latach 1972 – 1973 na filialny kościół parafii chełmskiej pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej (dziś samodzielna parafia). Na początku XX wieku dwór należał do profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Antoniego Górskiego (1862-1928) – znanego prawnika i ekonomisty, członka Akademii Umiejętności w Krakowie, prezesa Klubu Konserwatywnego, posła do Rad Państwa i Sejmu Krajowego Galicji, uczestnika Kongresu Pokojowego w Wersalu. W centrum wsi eksponowana jest zabytkowa konna sikawka strażacka z 1912 rok.
     Ze szczytu wzniesienia Patria (364 m n.p.m.) przepiękne widoki na Beskid Wyspowy, pasmo Babiej Góry, Pieniny i Tatry. Na szczycie cmentarz z I wojny światowej. Grzbietem wzniesienia wiedzie turystyczna trasa rowerowo – piesza Czyżyczka –Berdyczów z panoramą na Las Kolanowski i drogę Via Regia Antiqua. Przy trasie dąb-  pomnik przyrody. Przy drodze na Gdów – stacja benzynowa z restauracją.

Opis herbu

W polu błękitnym snop zboża złoty.

Uzasadnienie

Odcisk pieczęci znaleziono w Muzeum Bocheńskim (sygnatura MB-H 2566) oraz w archiwum parafii Chełm.

Symbolika

Złoty kłos jest symbolem plonów rolnych pochodzących z urodzajnej ziemi gierczyckiej.

Prezentacja i historia wsi

Gierczyce (z Rubinkami i Dąbiem), wieś nad Rabą i gościńcem wiodącym z Bochni do Myślenic leży w powiecie bocheńskim. Oddalenie od Bochni wynosi 6-8 kilometra. W XIX wieku Gierczyce należały do parafii rzymsko-katolickiej w Chełmie i liczyły 542 mieszkańców. Większa posiadłość wynosiła 277 mórg roli i 27 mórg ogrodów i łąk; mniejsza posiadłość 297 mórg roli, 44 morgi łąk, 115 mórg pastwisk i 21 mórg lasu. Gleba rędzinowata, urodzajna, przeważnie równa. (Sulimierski 1880,  T. 1, s. 559)
Po raz pierwszy o wsi wspomina Jan Długosz w 1336 roku (Kiryk, s. 57). Znana jest również nazwa „Giedczyce”. Samodzielną parafię wydzielono z parafii Chełm a dla potrzeb kościoła zaadaptowano dwór właścicieli. W 1487 roku Gierczyce dzieliły się na Górne i Dolne (Kiryk, s. 62).